niedziela, 01 listopad 2015 00:14

Promieniowanie Beta: Ghost in the Shell: Stand Alone Complex - First Assault

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dawno, dawno temu, bo aż 1 października rozpoczęła się zamknięta beta Ghost in the Shell: Stand Alone Complex - First Assault, czyli cyberpunkowego FPS'a osadzonego w realiach anime o tej samej nazwie. Za prace nad grą odpowiada koreańska firma Nexon, która podeszła do tematu po kozacku. Na tyle, że dzień 5 października, w którym zakończył się pierwszy etap zamkniętej bety, wydaje się zbyt odległy, a oczekiwanie na ponownie otwarcie serwerów boli jak podczas rozstania z drugą połówką - niby wiesz, że się zobaczycie, ale tęsknota narasta z każdym dniem.
W każdym razie gierka będzie niewąska. To, co od razu rzuciło mi się w oczy to świetny balans między umiejętnościami specjalnymi a strzelaniem. Każda z 8 postaci dysponuje jedną umiejętnością specjalną. Skille nie są zbyt przegięte, a czas oczekiwania na ich użycie sprawia, że nie dominują one rozgrywki, są bardziej baaardzo fajnym dodatkiem. Oczywiście zależy to też od umiejętności, są takie, które można dzielić z innymi graczami, a także te, które wykorzystujemy jedynie dla siebie. To, czym możemy się podzielić (od 2 poziomu umiejętności ale o tym później) to: niewidzialność (ale nie taka prawdziwa, to bardziej potocznie znany kamuflaż). Sonar, który pokazuje pozycje wrogów przez ściany. Zwiększenie punktów życia i ich regeneracja. Warto wspomnieć, że umiejętności, które dzielimy, mogą przyjąć od nas maksymalnie 3 osoby, na krótszy czas i mniej użyć niż osoby, które tę umiejętność dzielą.

Drugą kategorią są skille, którymi się raczej nie podzielimy, czyli wystrzelenie rakiet z ręki, postawienie mini wieżyczki, która broni pewnego miejsca, a także wypuszczenie botów, które automatycznie szukają przeciwnika i wybuchają, gdy znajdą się w zasięgu. Istnieją 2 poziomy użycia umiejętności w zależności od ilości punktów, które zbierzemy, a otrzymujemy je za zabójstwa asysty itd. W ten sposób ładujemy skille - więc kto więcej zabija ten, szybciej wypuści kolejne boty lub zniknie. 2 poziom zazwyczaj zwiększa czas trwania umiejętności, jego silę, ilość np. wypuszczanych botów lub umożliwia dzielenie umiejętności z członkami drużyny.

Samo strzelanie jak na zamkniętą betę jest już dość zbalansowane. Jak na razie do dyspozycji został oddany bardzo nikły arsenał między innymi standardowo M4A1 charakteryzująca się średnim i dalekim zasięgiem. Jednakże ubić tym kogoś z bliska to była tragedia, natomiast po zmianie na MP5 zrozumiałem, dlaczego Nexon podszedł aż tak do tematu. Otóż MP5 > M4 na bliski dystans, gdyby zmienić parametry M4 z bliska to MP5 byłoby nieużywane. Oczywiście nie mówię, że niemożliwe jest ubicie kogoś z M4 z bliska, ale do tego bardziej nadaje się MP5. Bronią, która potrzebuje balansu jest shotgun, nawet nie m sensu tego opisywać - po prostu balans, gdyż było to nieużywane. Częściej spotykane były LKMy, paru śmiałków jakoś sobie z tym radziło. Dla mnie to były umiejętności poza zasięgiem. Natomiast snajpery w liczbie 2 używane były w zależności od trybu.

A dostępne do tej pory były 3. Popularny Team Deathmatch, w którym rzadko się snajpiło. Zdecydowanie częściej w 2 pozostałych, czyli Domination – jedna drużyna podkłada bombę, druga musi bronić miejsc, a śmierć wyłącza nas do końca rundy – brzmi znajomo prawda? :P I ostatni Terminal Conquest – dwie drużyny walczą o przejęcie punktu, kiedy jednej się to uda aktywuje się kolejny, jednakże po stronie drużyny, która zdobyła punkt, pojawia się mech (Tachikoma), który pomaga w przejmowaniu punktu, ofiarując rakiety w twarz przeciwnikom.

I to, co lubię najbardziej, czyli customizacja postaci i broni. Puste sloty na skiny do broni i postaci sugerują, że takowe się pojawią, a sugestywny mail, który otrzymałem od twórców, zawierający skin do broni, który będę mógł odblokować później, utwierdza mnie w przekonaniu graniczącym z pewnością, że zostanie to zaimplementowane w produkcji. Postacie mogą być wyposażane w perki, które zwiększają szybkość przeładowania broni, poruszania się na boki, delikatne zwiększenie efektywności umiejętności specjalnych itd. Ponadto najróżniejsze dodatki do broni były już dostępne, pierdylion „skołpów”, tłumiki, czy inne „atacze” poprawiające celność, zasięg, obrażenia, ilość amunicji itd. Generalnie jest co odblokowywać, levelować i grać. Popularności CS’a to nie zdobędzie, lecz Ghost in the Shell: Stand Alone Complex - First Assault jest warte czekania. Fani multiplayerowych FPS'ów nie mogą przejść obok tego tytułu obojętnie, a dla wariatów cyberpunku i fanów serii Ghost in the Shell pozycja obowiązkowa!


Do bety można zgłaszać się pod adresem http://firstassault.nexon.net/en i czekać na maila. Kiedy ponownie zostaną otwarte serwery? Nie mam pojęcia, lecz mam nadzieję, że niebawem ponieważ spędzony weekend przy tej produkcji okazał się owocny.

Czytany 3529 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 listopad 2015 10:22

Please publish modules in offcanvas position.