potwornie dobra strona graczy

odwiedź nas: Facebook

czwartek, 15 październik 2015 19:39

PGA i gamescom - czy jest co porównywać?

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Już w ten piątek zaczyna się największy event gamingowy w Polsce – Poznań Game Arena. Tego rodzaju imprezy przyciągają tłumy odwiedzających, spragnionych wiadomości z pierwszej ręki, maniaków esportu i fanów poszczególnych marek. Znajdą się też inne osobniki. Następny gamescom rozpocznie się 17 sierpnia, więc w międzyczasie… spotkajmy się na PGA! Silna reprezentacja Game Monster (Aiko i E-Eight) będzie szukać kompanów do znalezienia najbardziej budżetowego kostiumu i przekonania się, czy cosplay to łatwa sprawa.

 

Czy PGA jest polskim odpowiednikiem gamescomu? No pewnie! Na pewno organizatorzy celują wysoko, co widać po rozmachu zeszłej edycji. Ponieważ PGA towarzyszy Game Industry Conference - side event, który w roku 2014 (jeszcze jako ZTG) przyciągnął nie tylko mnie, ale też kolegów z redakcji, mamy świetną okazję dowiedzieć się co w trawie piszczy. To impreza nie tylko dla ludzi aspirujących do kariery w branży gier i już będących na jej szczebelkach. Dlaczego? Pozytywna energia, masa wiedzy i doświadczenia w jednym miejscu.

Czy jest co porównywać? Cóż, pewnie nie warto zestawiać imprezy, na którą pielgrzymują ludzie z najdalszych zakątków świata (mam nowych gamingowych kumpli z Iranu dzięki znajomości brzydkich słów w języku perskim) z krajowym eventem, gdzie niestety zabraknie części największych graczy branży komputerowej/gamingowej.
Przypomnieć wypadałoby też o tym, że w tym roku nie odbyła się wrocławska impreza Hall of Games.


W tym roku udało mi się uczestniczyć w gamescomie. Oprócz tego, że mieliście okazję pooglądać mnie i mój dziki uśmiech kilkukrotnie podczas streamu z ogłoszenia nowego dodatku do World of Warcraft (pan kamerzysta chyba mnie polubił) to przemieszczałam się całkiem płynnie pomiędzy stanowiskiem Blizzarda a strefą EA Games i resztą ogromnych hal. 

 

Teraz trochę cyferek, świadczących o tym, że rynek gier to poważny biznes.

Aż 345,000 odwiedzających pojawiło się w tym roku w Kolonii. 806 firm z 45 krajów pojawiło się prezentując swoje produkty.

Star Wars Battlefront (Electronic Arts) został uznany za hit „best of gamescom” i nagrodzony.


 Next level of entertainment 

Od 5 do 9 sierpnia 2015 w Koelnmesse tłumy większe niż kiedykolwiek celebrowały największe święto gamingu w Europie. W 2015 roku business area zlokalizowana była w halach 2, 3.2 i 4 a entertainment area po raz pierwszy w halach od 5 do 10. Wierzcie lub nie, ale nogi wysiadają już po pierwszym dniu ;)

                     


Frekwencja:                                      Narodowości odwiedzających:                                    Liczba wystawców:

W 2015: 345,000                               2015: 96 krajów                                                        2015: 806

W 2014: 335,000                               2014: 88 krajów                                                        2014: 703


Jeszcze więcej cyferek!?

W 2015 roku na gamescomie pojawiło się 65% wystawców zagranicznych z 45 krajów. Co prawda przy okazji PGA te liczby na pewno się nie pojawią, ale nie liczby w tym wypadku mają znaczenie, tylko to, że rodzimy event rok temu trzymał klasę - zobaczymy jak będzie jutro.

 

Do zobaczenia!

Czytany 1170 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 październik 2015 19:47
Zaloguj się, by skomentować