czwartek, 05 listopad 2015 22:16

Batman - Smutna historia Arkham Knight'a

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kiedy w 2009 roku do sklepów trafił Batman Arkham Asylum szybko zyskał popularność. Do takiego stopnia, że system walki zaprezentowany w tej grze został okrzykniętym jednym z lepszych, które zostały zaimplementowane w grach w ogóle. Wciągająca fabuła, świetne walki, bossowie, kombosy – no tylko grać.

Następnie 2011 rok, Batman Arkham City i radość fanów serii + szczęście dla osób postulujących o stworzenie sandboxa z Batmana i płacz z powodu zakończenia, które było bardzo dobre, ale kończyło coś w historii Batmana. Pewne zmiany w systemie walki, ale nic diametralnego, bardziej parę dodatków do tego, co już było i sporadyczne pytania, jak długo to wszystko jeszcze pociągnie. Następne 2 lata później, rok 2013 Batman Origins. Ulepszona kopia poprzedniej części parę zmian w postawie bohatera, zadawanych ciosach i gadżetach w końcu w tej części Człowiek – Nietoperz dopiero zaczyna swoją karierę.


 Cechy wspólne wszystkich trzech produkcji to między innymi: wciągająca fabuła, świetne przedstawienie wydarzeń, bardzo dobry system walki, wiele wyzwań, znajdziek i fantastyczne potyczki zarówno z bossami, jak i ich przydupasami. No i rok 2015 Batman Arkham Knight. Tutaj zbyt wielu rozkmin nie było, a jeśli pojawiły się wątpliwości, były bardzo szybko rozwiewane. Znowu trzon rozgrywki miał pozostać taki sam, lecz tym razem wzbogacony o obiecujące elementy, mieliśmy siekać Scarecrowa, jeździć Batmobilem i w ogóle miało być wszystko świetnie… i… w sumie tak wyszło, lecz tylko dla osób posiadających konsole.

Pecetowcy musieli obejść się smakiem do takiego stopnia, że pieniądze za zakup gry zostały zwrócone każdemu nabywcy, gra wycofana ze sprzedaży. A to wszystko z powodu niestabilnej ilości FPS… to znaczy niestabilna ilość FPS to nie byłby problem. W tym przypadku ilość klatek na sekunde nawet na bardzo mocnych sprzętach rzadko przekraczała 20 i to na najniższych ustawieniach graficznych. Najbardziej rozbawiły mnie rady producentów odnoszące się do pewnych specyfikacji. To było coś w stylu: jak ktoś miał mocny sprzęt, mógł odpalić grę na średnich detalach w rozdzielczości 1680×1050 i wtedy miało to być „grywalne” (a nie było). Natomiast użytkownicy słabszych komputerów wg rad powinni odpalić grę w rozdzielczości 1280×720 na niskich detalach. Po tych wszystkich zabiegach gra została wycofana ze sprzedaży i musieliśmy czekać, aż łaskawie problem, który nie powinien mieć miejsca, zostanie zażegnany.

W sumie to całkiem normalne wydać grę o ogromnej popularność bez jej uprzedniego przetestowania. Przecież powszechnie wiadomo, że np. porty z konsol na PC zazwyczaj są idealne, a marka taka jak Batman może sobie pozwolić na „mniejsze” potknięcia. No i okazało się, że nie do końca, skoro tytuł nie osiąga płynnej rozgrywki już u producentów to lepiej go na wszelki wypadek nie wydawać, bo może tak samo działać u pozostałych użytkowników. Ale to moje osobiste spostrzeżenie, które nie musi mieć pokrycia w rzeczywistości. W każdym razie parę dni temu gra po 4 miesiącach wróciła, wszyscy się ucieszyli i co? Dopowiedzcie sobie sami, ponieważ osoby, które zakupiły produkt, mogą go znowu oddawać niezależnie, od czasu spędzonego w grze. Jak się okazało u wielu graczy, nadal występują poważne problemy z grą i tak oto jedna z lepszych i najbardziej wyczekiwanych produkcji ostatnich lat zaliczyła wtopę – a szkoda! Ponieważ seria jest bardzo dobra, gra się świetnie, odpalając poprzednie części bawiłem się dobrze, a teraz prestiż marki trochę podupadł. Na szczęście nie ma takich błędów, których nie można naprawić. Dobrze, że firma Warner Bros. Interactive Entertainment zdaje sobie sprawę z problemu, bierze honorowo wszystko na klatę, co świadczy o szacunku do graczy, wyciąga wnioski, cały czas walczy o lepsze czasy dla Arkham Knight’a, a ja nadal mogę poczytać o kolejnych radach w stylu: włącz/wyłącz grę, zwiększ ilość RAM-u do 12GB (mimo że wymagane jest 8) i podobne cyrki.

Czytany 3864 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 listopad 2015 23:28

Please publish modules in offcanvas position.