sobota, 31 styczeń 2015 18:28

Gdy padnie boss - Różne podejścia do rozdzielenia lootu w World of Warcraft.

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gdy po godzinach spędzonych na masterowaniu danego encountera uda nam się powalić przeciwnika, każdy wyczekuje z niecierpliwością, by zobaczyć nagrody. Epickie przedmioty, nieraz wzbogacone o dodatkowe statystyki czy gniazdo, są nie lada kąskiem dla raidera. Zanim jednak nasz heros założy swój nowy zlepek pikseli, czeka go jeszcze jedna walka. Walka o podział łupów.


Istnieją cztery najpopularniejsze metody rozdzielania przedmiotów pomiędzy członków raidu. Każda ma wady i zalety, które postaram się tu omówić.

hpm_content_breaker.png
Roll

Najprostszy i w pewien sposób najuczciwszy system przydzielania lootu, który jest zaimplementowany do gry. O co w nim chodzi? Zainteresowani rzucają wirtualną stuścienną kostką i porównują swoje wyniki. Kto wyrzuci oczek najwięcej, zgarnia przedmiot.

spec

Niezaprzeczalnie pozytywnym aspektem tego systemu jest jego bezstronność. Gra sama w sobie decyduje kto loot otrzyma i żaden gracz na to nie wpłynie. Może się jednak zdarzyć, że jedna osoba okaże się szczęściarzem i wypcha swój plecak przedmiotami, podczas gdy innym odchudzi się sakwa z powodu napraw. Ponadto całkowity świeżak, który dopiero co poszedł na raid, nie zna dobrze swojej klasy i nie potrafi jej w pełnym zakresie wykorzystać, może zgarnąć przedmioty, które bardzo wspomogłyby członków core składu. W jeszcze gorszym przypadku chciwy gracz będzie rollował o przedmioty niemające dla niego większej wartości, aby potem je sprzedać czy to graczom, czy po prostu u vendora.

hpm_content_breaker.png
DKP

Dragon kill points, bardzo znana metoda polegająca na przyznawaniu punktów za zabijanie bossów i inne gildiowe aktywności, które to następnie wydajemy „w formie licytacji” na przedmioty. Kto zapłaci za dany artefakt najwięcej, staje się jego szczęśliwym posiadaczem.

aaa

System ewidentnie faworyzuje raiderów o dużej frekwencji, ponieważ to oni będą posiadali najwięcej punktów do rozdysponowania. Gracze będą też wydawać swoje punkty z rozwagą, by zdobyć gear jak najlepszy dla danej klasy i specjalizacji. Wadą jest to, że gracze z ogromnymi pokładami punktów z łatwością przebiją graczy, którzy mają w danej gildii mniejszy staż. Ponadto przedmioty, którymi zainteresowana jest tylko jedna osoba, mogą zostać zakupione za minimalną stawkę, podczas gdy przy konkurencji, może zostać wydana cała pula punktów. Dysproporcja cen przedmiotów bywa tutaj problemem.

System DKP jest zawarty w wielu addonach, stronach internetowych, może być też zapisywany przez osobę odpowiedzialną w gildii za przydział lootu.

hpm_content_breaker.png
EPGP

Addon, który jest w pewnym sensie rozwinięciem idei DKP. W tym przypadku nasze postacie mają dwie pule punktów EP (Effort points, czyli punkty wysiłku) oraz GP (Gear points, punkty sprzętu). Pierwsze są dawane za obecność na raidzie, zabijanie bossów i inne czynności ustalone przez Lootmastera, który zarządza addonem. Każdy przedmiot jest wart określoną liczbę punktów GP, które przyznaje się graczowi wraz z itemem. Poprzez podzielenie EP przez GP otrzymujemy priorytet, wedle którego formowana jest „kolejka” osób z pierwszeństwem do przedmiotu.

epgp

EPGP jako rozwinięcie DKP ma bardzo podobne wady i zalety, przy czym jest bardziej przyjazny dla nowych graczy, ponieważ EP z chociażby jednego raidu podzielone przez początkową wartość GP jest często wystarczająco wysokie by znaleźć się w priorytetowej czołówce. Inną zaletą jest to, że itemy mają swoją stałą wartość, dzięki czemu problem znany z DKP znika. Pozostaje natomiast kwestia faworyzacji core składu, z sytuacjami, gdzie niewielki wzrost statystyk (przykładowo upgrade z 685 ilvl na 691 ilvl) ma priorytet nad znaczną zmianą (640 ilvl na 691 ilvl z lepszymi statystykami).

hpm_content_breaker.png
Lootmaster/Loot council.

Forma, w której wyznaczona osoba, bądź grupa osób zajmuje się rozdzieleniem łupów. Kryteria, którymi kieruje się lootmaster, muszą być określone przez gildię, jednak powinno brać się pod uwagę przydatność statystyk dla danej postaci, frekwencję i indywidualne zdolności osoby.

Dużym problemem w tym systemie jest fakt, że lootmaster musi cechować się dużą dozą obiektywności i bezstronności, aby uniknąć sytuacji, w które przedmioty lecą w pierwszej kolejności do osób, z którymi "rozdzielacz" sympatyzuje. Tę sprawę w dużym stopniu rozwiązuje loot council, jednak jest to problem, którego nie sposób całkowicie rozwiązać. Pomimo tego system ten wydaje się najmniej dziurawy, a dobry lootmaster zadba o to, by przedmioty zostały rozdzielone w sposób najlepszy dla zespołu.

loot

Każda grupa raidowa może zastanowić się, która opcja będzie dla nich najkorzystniejsza. Guild master powinien rozpatrzyć wady i zalety powyższych metod i określić sposób rozdawania sprzętu. Dobrym pomysłem jest łączenie wyżej wymienionych sposobów i tworzenie, na przykład Loot councilu, który podpiera się EPGP, lecz nie traktuje go jako ostatecznego wykładnika w kwestii przyznawania przedmiotów.


Podzielcie się waszymi spostrzeżeniami! Jak to wygląda w waszej gildii? Czy ten system się sprawdza? Co można by poprawić? A może macie zupełnie nowy system otrzymywania przedmiotów. Dajcie nam znać!


Czytany 1337 razy Ostatnio zmieniany sobota, 04 kwiecień 2015 12:04

Please publish modules in offcanvas position.